Платини повторно во проблеми, неговиот син под истрага за корупција

by Fokus 20:03
20:03

Според интернет порталот „Медиапарт“ за синот на Мишел Платини е иницирана истрага за корупција во 2011 година од страна на катарската компанија „Бурда Спорт“. Истрагата на француското обвинителство се однесува за поткуп во врска со контроверзното доделување на Светското првенство на ФИФА во 2022 година на Катар.

„Медиапарт“ објави информации дека Лоран Платини, синот на Мишел Платини, бил во центарот на аранжманот во врска со доделувањето на Светското првенство во Катар.

- Advertisements -

Поврзани новости