Питер Сијарто: Ако Трамп победеше, немаше да има војна во Украина

by Fokus

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во интервју за американската телевизија повика што поскоро да се воспостави мир во Украина и оцени дека војната немаше ни да избие доколку поранешниот американски претседател Доналд Трамп победеше на изборите во ноември 2020 година.

Во интервјуто објавено денеска од One America News Network (OANN), кое е поволно за Трамп, Сијарто рече дека унгарската влада повикува што е можно поскоро да се воспостави мир, да се постигне прекин на огнот и да се одржат мировые преговори во Украина, пренесува унгарски МТИ.

„Не можам да го докажам тоа, но чувствувам дека ако претседателските избори овде во 2020 година се одиграа на поинаков начин, оваа војна можеби немаше да избувне“, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто,пренесе Танјуг.

Поврзани новости