Пешакот кој леташе неколку метри во сообраќајката кај Соборен храм со тешки повреди на мозокот, се бори за живот на КАРИЛ

by Fokus 11:56
11:56

Шеесет и петгодишниот Д.Б., кој вчера беше жртва во тешката сообраќајка што се случи на раскрсницата кај Соборниот храм се бори за живот на КАРИЛ.

„Пациентот е примен во многу лоша здравствена состојба, со многу тешки повреди на мозокот и со тешки телесни повреди по целото тело – потврди за „Фокус“, раководителката на КАРИЛ, доктор Маја Мојосвска.

- Advertisements -

Според информациите објавени во полицискиот билтен, вчера во 19,55 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на крстосницата од булеварот „Партизански одреди“ и булеварот „Св. Климент Охридски“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистерски таблици управувано од Б.Т.(29) од Скопје и патничко моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистерски таблици управувано од К.И. (65) од Скопје, при што настрадал и пешакот Д.Б. (65), кој се здобил со тешки телесни повреди. Д.Б.(65) од  с. Волково- скопско бил пренесен и задржан во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Со телесни повреди се здобиле Б.Т. и двајца сопатници од двете возила Д.В.(40) и В.И.(56).

Извршен бил увид на местото на настанот во присуство на Јавен обвинител. Се работи на целосно расчистување на случајот.

Поврзани новости