Пендаровски во благо водство пред Силјановска

by fokus

Кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски води со 3,7 процентни поени разлика пред претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова, додека третиот претседателски кандидат- Блерим Река со стабилна поддршка од 11 отсто – покажува новата анкета по нарачка на Телма, изработена од Институтот за демократија Социетас Цивилис во Соработка со МЦМС.

За Стево Пендаровски се 27,2  процентни од испитаниците, за Гордана  Силјановска 23,5 , а за  Блерим Река 11 отсто од испитаниците.

Анкетата е спроведена телефонски  во период од 07.04 до 11.04.2019 на репрезентативен промерок  од 967 испитаници.

Поврзани новости