Пендаровски: Власта и опозицијата се договорија дека изборите не мора да бидат во недела, туку во среда

by fokus 12:34
12:34

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање откри дека власта и опозицијата неодамна се договориле дека изборите не мора да се оддржат во недела, туку може и во среда.

-Власта и опозицијата за многу малку работа се согласуваат, а пред 20-дена се согласиле дека може да се гласи и во среда. Сега е топло, граѓаните може да не бидат дома во недела, да заминат некаде. Гласањето во среда, наместо во ден недела, може да се уреди со носење на уредба на Владат, рече Пендаровски.

- Advertisements -

Тој додаде дека сите се свесни дека одзивот на гласачите ќе биде најмал до сега.

-Сите политички лидери се согласуваат дека одзивот ќе биде многу помал од претходните избори. Според некој анкети можеме да имаме опаѓање на одзивот од 20 до 25%, рече претседателот Пендаровски.

Претседателот додаде дека уште денеска ќе ги повика лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски за да се усогласат и да се договорат за датумот за изборите, по што ќе се уредат и останатите детали.

Тој истакна и дека нема да продложи нова вонредна состојба.

Поврзани новости