Пендаровски: Десет години државата ја водеше човек кој го делеше народот

by fokus 22:51
22:51

Со ваша поддршка за избор на претседател давате ветер во грб на оваа владина структура која за само две години направи многу важни работи за државата како што се договорите со Бугарија, Грција и законот за јазици со што е затворен Охридскиот рамковен договор. Со сето тоа Северна Македонија ја делат само два месеци од приклучокот кон Европската Унија, каде освен географски се обидуваме и културолошки и политички да бидеме составен дел, порача претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски од митингот во Тетово.

-Десет години државата ја водеше човек кој го делеше народот и се интересираше само за неговите од партијата и етничката заедница. Но ние не велиме така. И пред пет години и сега рековме дека на Македонија и треба заеднички претседател. Наместо пари за споменици и слични глупости време е парите да одат кај народот. Од 2006 до 2016 се иселија повеќе луѓе отколку во првата деценија од самостојноста, рече Пендаровски.

- Advertisements -

Претседателот на СДСМ Зоран Заев истакна дека разноликоста блика во Тетово и градот претставува симбол на мултиетничноста.

-Затоа и ние имаме еден кандидат кој обединува, кој ќе биде претседател за сите. Крајно време е да се откажеме од национализмот и популизмот. Некој од Муртино Македонец кој ќе се бори за Албанец, но и Албанец кој ќе се бори за Македонец. Затоа ние се обединивме. За разлика од Мицковски кој вчера од тука од Тетово ми се заканувал. Се заканувал и тој од христијанско братство, но како се заканувал, како христијанин или за Христијан (Мицковски). Во христијанство нема закани туку има помагање, рече Заев.

Поврзани новости