Пеење на плејбек затоа што нема доволно микрофони и награди од 9.500 евра на ,,Макфест”

by Fokus 11:50
11:50

Реномираниот фестивал на забавни мелодии ,,Макфест” годинава ќе се одржи на 18-ти и 19-ти септември на отворено, на градскиот плоштад во Штип. Поради актуелната пандемија, настанот ќе претрпи промени, а една од нив е и пеењето на плејбек. Имено, како што на прес конференција појасни директорот Кирил Панајотов, според протоколите за заштита, за секој изведувач бил потребен посебен микрофон, а тоа било неизводливо, па затоа нема да се пее во живо.

-Не постои техничка можност, засебен микрофон за секој пејач, па затоа ќе се оди на плејбек. Првата вечер на фестивалот пак, е ревијална, имаме осум изведувачи, и тоа е изводливо – изјави директорот.

- Advertisements -

Поради пеењето на плејбек, годинава нема да биде доделена награда за најдобра интерпретација, но остануваат останатите вредни награди за победниците. За првото место 5.000 евра, за второ место 3.000, а за трето 1.000 евра. Ќе бидат доделени уште три награди од по 500 евра за најдобар аранжман, сценски настапи и дебитант.

Додека публиката гласа, како гости ќе настапат Игор Џамбазов и Гуру Харе, а на плоштадот ќе бидат поставени столчиња за гостите, на растојание од 1,5 метри, според препораките на здравствените власти.

Вики Клинчарова

Поврзани новости