Палмер денеска на средба со Димитров во Скопје

by fokus 08:41
08:41

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во Скопски ќе се сретне со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за западен Балкан, Метју Палмер, кој ќе престојува во работна посета на Македонија.

Се очекува министерот Димитров и високиот претставник на Стејт департментот да дискутираат за севкупниот развој на билатерални односи меѓу Македонија и Соединетите држави, како и за поддршката од САД за евро-атлантските интеграции на земјата, а ќе бидат разменети и мислења за состојбите во регионот.

- Advertisements -

Метју Палмер во интервју за Гласот на Америка на српски јазик  од почетокот на август порача дека очекуваат решение за истрагата за случајот „Рекет“ во кој е вмешана и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Поврзани новости