Британскиот Парламент го одби предлогот на Џонсон за предвремени избори

by fokus 22:51
22:51

Британскиот Парламент вечерва го одби предлогот на премиерот Борис Џонсон на 12 декември да се одржат предвремени избори.

Предлогот на Џонсон не го доби неопходното двотретинско мнозинство. „За“ предлогот гласаа само 299 пратеници.

- Advertisements -

Џонсон најави дека повторно ќе се обиде во Парламентот да обезбеди одржување на избори во декември, со поднесување на предлог закон за кој е потребно просто мнозинство.

Европска Унија претходно прифати одложување на Брегзит најдоцна до 31 јануари.

Поврзани новости