Овој е историски момент, Македонија мора да го искористи, порача претседателот на Косово, Хашим Тачи

by fokus 11:39
11:39

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска оствари средба со премиерот Зоран Заев и даде силна поддршка за претстојниот референдум. Тој ги поздрави и потезите на Заев со грчката дипломатија.

„Иднината на Косово и Македонија е да се стремат кон ЕУ и НАТО. Косово дава поддршка да се движите напред кон НАТО за европска иднина. Ги повкувам граѓаните да учествуваат на референдумот и да гласаат за Македонија во НАТО. Овој е историски момент, кој треба да се искористи“, рече Тачи.

- Advertisements -

Поврзани новости