Орбан: Ние сме на страната на ВМРО, лидерите кои ја сакаат својата земја не колабираат под притисок на надворешните сили

by fokus 20:53
20:53

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан преку видео обраќање даде поддршка на Христијан Мицкоски и опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

-Лидерите на ВМРО имаа храброст, мудрост и сила да ги заштитат Македонците, Унгарците и, со тоа, и Европејците. Никогаш нема да го заборавиме тоа. Ние застануваме на ваша страна и го поддржуваме ВМРО. Лидерите кои ја сакаат својата земја, имаат искуство и не колабираат ни под притисок на надворешните сили. Убеден сум дека Мицкоски ќе ја врати Македонија на патот на развојот, вели Орбан.

- Advertisements -

Поврзани новости