Орав: Поради закани ги зголемуваме мерките за безбедност

by Фокус 13:08
13:08

Според евроамбасадорот Аиво Орав, кој денеска говореше во собранието, до европските дипломати постојано стасуваат разно разни закани.

Медијаторството на Брисел има и негативни страни, бидејќи тие што посредуваат се мета на негативни кампањи, од Питер Ванхауте, еврокомесарот Јоханес Хан, европарламентарците па се до неговата делегација.

- Advertisements -

Орав рече дека европските претставници се под закана и покрај тоа што ѝ го посакуваат доброто на Македонија и се обидуваат да ја решат кризата во земјата.

Во неговиот денешен говор во Собранието, Орав рече:

„Ние сме тука за да ви помогнеме, бидејќи вие сте земја-кандидат, но сега веќе започна негативна кампања против посредниците на ЕУ, и на самиот комeсар Хан како и против неговиот експерт во Скопје, Ванхауте. Дури и заканите се зголемени до таа точка што сме принудени да ги зголемиме мерките за безбедност.”

Поврзани новости