ОН: Европа да прифати повеќе мигранти

by Фокус 19:00
19:00

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права, Зеид Рад ал-Хусеин, денеска ги повика европските земји да примат повеќе мигранти и да се справат со дискриминацијата и предрасудите кон нив.

-Шокиран сум и засрамен поради постојаната демонизација на мигрантите во многу земји, чии народи уживаат во мир и просперитет, рече тој денеска во Советот на ОН за човекови права во Женева.

- Advertisements -

Комесарот за човекови права побара од европските земји да се изборат со огромната нетрпеливост кон мигрантите, бидејќи, како што рече тој, таа може да прерасне во насилство.

Поврзани новости