Одложена средбата со медијаторот Нимиц

by fokus 17:38
17:38

Следната недела нема да има средба во Њујорк меѓу преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис со медијаторот Метју Нимиц, дознава ТВ 24 од неофицијални извори од институциите.

Средбата на преговарачите од Македонија и од Грција со посредникот Метју Нимиц сега ќе се одржи во декември во Брисел, а дознаваме дека одложувањето било на барање на грчката страна, но извори велат дека одложувањето било поради технички причини.

- Advertisements -

Грчките медиуми во изминатите денови пишуваат дека медијаторот Нимиц после долго време ќе излезе со конкртетен предлог за името, а оптимизам за процесот освен министерот за надворешни Димитров, неколку пати искажа и премиерот Заев.

Поврзани новости