Одложена екстрадицијата на Асанж

by Fokus

Судот во Велика Британија пресуди дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж сè уште не може да биде екстрадиран во САД.

Високиот суд во Лондон одлучи да му даде право на Асанж повторно да се жали на одлуката за екстрадиција, освен ако американските власти не обезбедат дополнителни гаранции за тоа што ќе се случи со него откако ќе биде екстрадиран.

Судењето за случајот на Асанж, кое трае повеќе од десет години, е одложено за 20 мај.

За време на дводневното сослушување на Високиот суд во февруари, адвокатот на Асанж, Едвард Фицџералд рече дека американските власти сакаат да го казнат затоа што Викиликс „го разоткри криминалот на американската влада во невидени размери“.

Тој беше обвинет за 17 точки за шпионажа и една точка за злоупотреба на компјутер за објавување доверливи американски документи на неговата веб-страница пред речиси 15 години.

Поврзани новости