Обама му честита на Иванов и го потсети за ЕУ и за НАТО реформите!

by Фокус 13:49
13:49

Вашиот нареден мандат дава можност за зајакнување на напорите на Македонија во делот на спроведувањето на реформите кои се неопходни за евро-атлантските интеграции, вели претседателот на САД Барам Обама во неговата честитка до новоизбраниот шеф на македонската држава Ѓорге Иванов.

Честитки пристигна и од Генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун.

- Advertisements -

„Охрабрен сум од визијата за Вашата земја која ја изнесовте во Вашето инаугуративно обраќање како земја која се темели на демократијата, владеењето на правото, човековите права и граѓанските слободи, социјалната правда и солидарноста, како и на почитувањето на различностите и соживотот. Исто така, охрабрен сум од Вашата постојана заложба за добрососедски односи и градење на мостови на пријателство и соработка во регионот. Тие се суштински елементи за создавање на просперитетна и стабилна иднина на Вашата држава и на Вашиот народ на патот кон Европската унија”, се вели во дописот од Ки Мун.

Дописи со слична содржина Иванов добил и претседателите на Кина, Италија, Австрија, Албанија, Швајцарија, Грција и на Белорусија, како и од кралевите на Шпанија, Јапонија и на Мароко.

Честитка има и од претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј.

„Ви го честитам Вашиот повторен избор за претседател на 27 април и Вашата инаугурација во Скопје на 12 мај. Ви посакувам успешен втор мандат и да постигнете реален и суштински напредок за Вашата земја и за сите нејзини граѓани”, се вели во писмото од Ван Ромпуј.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко уверил дека заедничката соработка меѓу Република Македонија и Белорусија ќе продолжи да се развива во сите области.

Поврзани новости