После релативно кусата средба со премиерот Груевски, американскиот помошник државен секретар, Викторија Нуланд рече дека договорот од 2 јуни ја има нејзината поддршшка, и го поздрави утрешното доаѓање на еврокомесарот Хан.

„Крајно е да се реши политичката криза во земјата“ посчи Нуланд.

Таа смета дека кај лидерите постои желба за решавање на спорот, а амбасадорот Бејли и комесарот Хан се тука за да го олеснат дијалогот.

Премиерот Груевски, рече дека решение на кризата е можно само во правен, институционален и политички процес.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.