Нови 237 заразени, од 1.525 тестирања

by fokus 17:53
17:53

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-123, Куманово-15, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 460 оздравени пациенти од: Скопје-219, Куманово-28, Дебар-6 Штип-8, Прилеп-27, Тетово-22, Велес-14, Битола-21, Кавадарци-27, Гостивар-18, Гевгелија-12, Струмица-11, Крива Паланка-4, Радовиш-4, Кочани-9, Демир Хисар-1 Македонски Брод-1, Валандово-5, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-8, Ресен-2 и Неготино-9.

- Advertisements -

Направените 1525 теста се преку: ИЈЗ-331, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-165, Биотек-220, МАНУ -135, Жан Митрев (Филип Втори)-114, Систина со PCR метода -282, лабораторија Лаор –112, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-27, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -56, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 404.347 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84024, бројката на оздравени пациенти е 62929, на починати е 2530, а бројот на активни случаи изнесува 18565.

Поврзани новости