Нови 1.424 заразени од Ковид-19, 214 по втор пат

by fokus 20:16
20:16

Во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 790
• Битола – 92
• Куманово – 57
• Струмица – 48
• Кавадарци – 45
• Штип – 43
• Прилеп – 37
• Охрид – 36
• Тетово – 35
• Гевгелија – 33
• Гостивар – 31
• Кичево – 27
• Велес – 24
• Ресен – 20
• Неготино – 18
• Кочани и Свети Николе – по 13
• Крива Паланка – 10
• Струга – 8
• Виница – 7
• Радовиш, Пробиштип, Богданци и Македонски Брод – по 5
• Делчево, Берово и Демир Хисар – по 3
• Кратово и Демир Капија – по 2
• Дебар, Валандово, Крушево и Дојран – по 1

Од вкупниот број на позитивни (1.424), регистрирани се 214 реинфекции.

Регистрирани сe 1.083 оздравени пациенти од:
• Скопје – 496
• Битола – 122
• Куманово – 67
• Прилеп – 56
• Кавадарци – 39
• Кичево – 32
• Велес – 31
• Ресен – 30
• Охрид – 29
• Штип – 28
• Гостивар – 21
• Радовиш – 20
• Неготино – 18
• Кочани – 17
• Гевгелија – 15
• Берово – 11
• Свети Николе – 10
• Струга – 7
• Богданци и Демир Хисар – по 6
• Пробиштип – 5
• Виница – 4
• Крива Паланка, Македонски Брод и Кратово – по 3
• Валандово – 2
• Дебар и Пехчево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.746.689 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.281, бројот на оздравени пациенти е 227.492, на починати е 8.218, а бројот на активни случаи изнесува 20.571.

Поврзани новости