Нова лидерска средба

by Фокус

Денес попладне треба да се одржи нова лидерска средба.

Груевски и Заев на иста маса со евроамбасадорот Аиво Орав, американскиот амбасадор Џес Бејли и олеснувачот во преговорите Питер Ванхауте ќе се обидат да му дадат надеж на пржинскиот договор во делот на експертите на ДИК и медиумската сфера.

Засега е неизвесно дали на средбата ќе бидат присутни и лидерите на ДУИ и ДПА.

На маса пред лидерите ќе се најде комплетирањето на ДИК, избирачкиот список, терминот за оставката на премиерот, како и Законот за медиуми.

Поврзани новости