Нова експлозија во Чачак, тројца повредени

by Fokus 21:52
21:52
Силна експлозија се случи вечерва во областа на фабриката „Слобода“ во Чачак, а се почувствувале и неколку послаби детонации. Тројца работници се повредени. Градоначалникот на Чачак нареди евакуација на граѓаните од околината на фабриката до градскиот стадион.

Според репортерот на РТС, експлозијата се случила во областа на фабриката „Слобода“. Неофицијално, останатите експлозивни направи експлодирале.

По силната детонација, што се почувствува и во центарот на Чачак, над кругот на фабриката се формираше облак чад во форма на печурка.

- Advertisements -

Тројца работници се здобиле со полесни повреди. Според д-р Александар Пајовиќ, директор на Здравствениот дом во Чачак, тие биле пренесени во Општата болница во Чачак.

Портпарол на болницата во Чачак, Билјана Кожовиќ, вели дека три лица биле примени во болницата.

-Засега сите се со полесни телесни повреди. На двајца од повредените во моментов им се дијагностицираат, но според она што го видовме, тие се со полесни телесни повреди и сите ќе бидат задржани во болница, без оглед на видот на повредата, рече Кочовиќ.

Четири екипи на брза помош се подготвени во фабриката, но пожарникарите сè уште не им дозволуваат да влезат во кругот на фабриката.

Градоначалникот на Чачак, Милун Тодоровиќ, нареди евакуација на граѓаните од околината на фабриката, а местото на средбата е стадионот на фудбалскиот клуб „Борац“.

-Неопходно е итно да се евакуираат сите граѓани што живеат во близина на фабриката од своите домови. Местото за евакуација е градскиот стадион за фудбал, нагласи Тодоровиќ.

Поврзани новости