Нов напад со нож во Сиднеј: Свештеник избоден за време на проповед

by Fokus

Маж со нож нападна свештеник и неколку верници во црква во западниот дел на Сиднеј.

Епископот Мари Емануел вчера вечерва по 19 часот, по локално време, проповедал во црквата на Христос Добриот Пастир во Вејкли, кога маж облечен во црно се приближил до олтарот и го избодел повеќе пати.

На застрашувачкото видео од инцидентот, кое беше емитувано во живо на страницата на црквата на Јутјуб, може да се види епископот Емануел како зачудено гледа нагоре додека напаѓачот ненадејно го удира по лицето и главата.

Се слушаат преплашени крици додека другите верници брзаат да му помогнат на епископот додека тој паѓа на подот.

Првичните извештаи сугерираат дека уште најмалку две лица, исто така, наводно биле избодени со нож во конфронтацијата што следела со напаѓачот. Полицијата соопшти дека свештеникот се здобил со полесни повреди и дека напаѓачот е уапсен.

Инцидентот се случува само 48 часа откако во саботата 40-годишен маж до смрт избоде со нож шест лица, од кои пет жени и еден човек од обезбедувањето, а повреди неколку други пред да биде застрелан од полицаец.

Поврзани новости