Напад со нож во Виена: Тринаесетгодишник го избодел својот другар

by Fokus

Во средно училиште во Виена се случил инцидент по часовите, кога ученик (13) со ножици избодел другар (12).

Двајцата го напуштале училиштето по часовите кога 13-годишникот го нападнал својот другар.

Според австриските медиуми, инцидентот се случил во петокот околу 13 часот, во образовна институција во Пеларнштрасе и при нападот 13-годишникот користел тапи ножици.

На крвавиот настан му претходела жестока расправија меѓу другарите, која ескалирала кога тие излегувале од училишната зграда.

Се уште не е познат мотивот за нападот.

На повреденото момче веднаш му била укажана соодветна лекарска помош и е пренесено во болница.

Поврзани новости