Нема избори без кредибилен список и регулација на медиумите

by Фокус 08:39
08:39

Лидерот на СДСМ Зоран Заев синоќа од Куманово порача дека СДСМ е спремен за избори.

– Јавно упатувам порака до сите, СДСМ е подготвен за избори на 5 јуни за кои што сме убедени дека промените ќе се случат. Македонија е подготвена за промени, но на Македонија не и прва цел опозицијата да ја промени власта, туку прва неприкосновена цел се кредибилни избори како гаранција за кредибилна и добра иднина на сите граѓани во Р. Македонија, рече Заев во кумановскиот центар за култура „Трајко Прокопиев“ каде СДСМ презентираше дел од својата партиска програма.

- Advertisements -

Заев потенцираше дека СДСМ ќе опстои до крај за да се случат регуларни, фер и демократски избори. Без прочистен Избирачки список и без регулација на медиумите, потенцира Заев, нема да има избори.

Очекува ДИК да даде одговор дали процесот на проверка на Избирачкиот список е кредибилен и да дадат јасно соопштение и рокови по кои ќе се прочисти, како и да одговорат дали РМ за изборите на пети јуни ќе добие веродостоен, односно кредибилен избирачки сисок.

Поврзани новости