НАТО реагира на планот на Путин: Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

by Fokus

НАТО ја осуди „опасната“ нуклеарна реторика на Владимир Путин, откако рускиот претседател ги објави плановите за распоредување тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, додека руските сили го засилија гранатирањето на украинскиот град Авдиивка, на линијата на фронтот, пренесува Ројтерс.

Овој потег, иако не е неочекуван, е еден од најизразените нуклеарни сигнали на Русија до сега и е предупредување за НАТО поради нејзината воена поддршка за Украина, која како одговор свика состанок на Советот за безбедност на ОН.

„Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна. НАТО е во состојба на готовност и внимателно ја следиме ситуацијата. „Не видовме никакви промени во нуклеарната положба на Русија што би нè навело да ја прилагодиме нашата“, рече портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску.

Путин го спореди својот план за Белорусија со САД да го распоредат своето оружје во Европа, инсистирајќи дека Русија нема да ги прекрши своите ветувања за неширење на нуклеарното оружје.

Лунгеску рече дека тврдењата на Путин за распоредување на американско оружје во странство се невистинити.

„Повикот на Русија за НАТО да сподели нуклеарно оружје е целосно погрешен. Сојузниците на НАТО дејствуваат целосно почитувајќи ги нивните меѓународни обврски. Русија постојано ги прекршува своите обврски за контрола на оружјето“, рече таа во изјавата.

Шефот на украинската безбедност Олексеј Данилов изјави дека рускиот план ќе ја дестабилизира Белорусија и дека Москва ја има земено таа земја како „заложник“.

Меѓу другите што го осудија планот на Путин беше Литванија, која рече дека ќе повика на нови санкции за Москва и Минск, додека шефот за политика на ЕУ, Жозеп Борел, ја повика Белорусија да не биде домаќин на оружјето и се закани со нови санкции.

Белорусија и Русија имаат блиски воени врски, а Минск и дозволи на Москва да ја користи белоруската територија како лансирна рампа за нејзината инвазија на Украина минатата година.

Експертите сметаат дека потегот на Русија е значаен бидејќи таа досега не распоредила нуклеарно оружје надвор од своите граници, за разлика од САД. Ова можеби е прв пат од средината на 1990-тите да го направи тоа.

Поврзани новости