Наредната недела трета рунда преговори во Брисел

by Фокус 20:57
20:57

Преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кои се водат под медијаторство на тројца европратеници ќе се интензивираат и следната средба ќе биде наредната недела, дознава НОВА ТВ. Точниот датум на средбата не е познат.

На првите две средби не беше донесено некое конкретно решение, туку била изразана заинтересираност од двете најголеми македонски политички парти за продолжување на разговорите. Доближување на ставовите се уште нема.

- Advertisements -

Преговорите се одвиваат под медијаторство на тројцата европратеници Едвард Кукан,Ричард Ховит и Иво Вајгл. Претставници на ВМРО-ДПМНЕ се Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски, а на СДСМ Радмила Шеќеринска, Рената Треневска Дескоска и Виктор Габер.

Поврзани новости