Напад на избирачко место во Ирак, тројца загинати

by fokus 21:22
21:22

Три лица загинаа во бомбашки напад  на избирачко место во сунитскиот регион, јужно од Киркук во Ирак. Одговорност за нападот презема Исламска држава.

Извори велат дека две жртви биле гласачи, а третата набљудувач, пренесе Ројтерс.

- Advertisements -

Безбедносните извори велат дека нападот е поврзан со денешните парламентарни избори.

Екстремистите пред изборите кои се први од поразот на ИД во Ирак се закануваа со напади неколку дена претходно.

Поврзани новости