На Ѓорѓи Тренковски повторно ќе му се суди

by fokus 12:12
12:12

Тренковски, беше притворен во ноември 2009 година, поради обвинение за двојно плаќање на фактури. Судскиот процес почна во декември 2010 година, а во 2012 година доби ослободителна пресуда. Оваа пресуда падна на Апелација, по што, во 2013 година, по втор пат Основниот суд Скопје 1 одлучи  да го ослободи од вина. Сега, сучајот се враќа по трет пат.

-Советот на Апелациониот суд – Скопје по јавно одржана седница донел пресуда КЖ-636/14 со која ја уважил жалбата на Основното јавно обвинителство, а кривичниот предмет се враќа на повторно судење пред првостепениот суд, информираа денеска од Основниот суд Скопје 1.

Заедно со Тренковски, со обвинението беше опфатена и тогашната директорка на „Градски аптеки“, Весна Огненовска, поради сомнение за финансиски малверзации тешки 450 илјади евра со двојно плаќање лекови.

- Advertising -

Тренковски тогаш тврдеше дека тој како директор немал контакти со должничко- доверителски односи со ниту една аптека. Според него, тоа било во надлежност на подрачната единица на Фондот за здравство.

Сега, обвинетите повторно ќе влезат во судница.

 

Поврзани новости