Москва потврди дека ја признава палестинската држава

by Fokus

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков рече дека Русија како правен наследник на СССР ја признава државата Палестина.

„Сакам да ве потсетам дека Руската Федерација, правен наследник на Советскиот Сојуз, веќе во последната фаза од своето постоење, ја призна државата Палестина и тоа апсолутно се вклопува во релевантната резолуција на Советот за безбедност на ОН и пристапот врз основа на договорот за две држави“ рече Песков.

До денес, Палестина е призната од девет земји-членки на ЕУ.

Осум земји – Бугарија, Кипар, Чешка, Унгарија, Малта, Полска, Романија и Словачка – го презедоа овој чекор во 1988 година, пред да влезат во ЕУ, а Шведска во 2014 година.

Поврзани новости