Молк и свеќи пред Собрание: „И вашето дете е Саздо“

by fokus

Мирен протест се одржа вечерва пред Собранието на Република Македонија за прерано починатиот Никола Саздовски.

Протестот беше организиран преку иницијатива на социјалната мрежа Фејсбук „Минута молк за Никола Саздовски“.

Присутните пред фотографија од починатото момче поставена на троатарот пред Собранието, палеа свеќи, а под фотографијата пишуваше „И вашето дете е Саздо“. Меѓу присутните беа и членови на навивачката група „Комити“, чиј член беше Саздовски, како и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Дваесет и едногодишниот Саздовски вчера изутрина во Клиничкиот центар им подлегна на повредите со кои се здоби на 29 јуни во физички напад од страна на три момчиња на автобуската постојка на бул. „Александар Македонски“ во Скопје. 

Поврзани новости