Мицкоски: Се обраќаме и до Албанците, имам стотици пријатели Албанци

by fokus 22:54
22:54

На прашањето од новинарот во емисијата на телевизијата Алсат зошто не се обраќаат кон Албанците во Македонија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски негираше и наброја примери каде соработувал со Албанци и дека ги смета за составен дел од оваа држава.

-Гордана Силјановска Давкова уште на конвенцијата кажа дека е родена во Охрид во турска куќа и дека нејзиниот брат е побратим со албанско семејтво од околината на Кичево , јас лично сум работел со години во близината на Тетово и во Липковскиот крај, имам стотици пријатели Албанци, бидејќи сум бил човек што успеал да донесе странска инвестиција вредна дестици милиони евра, таму работеле деситици да не речам стотици Албанци, таму работеле и компании сопственици на Албанци. Лично како дирекор на АД Електрани сум првиот кој што потпишал меморандум каде што АД Електрани на Македонија стипендирал студенти од Тетовскиот универзитет, рече Мицкоски.

- Advertisements -

Поврзани новости