Министерство за правда до ВМРО: Законот за амнестија нема да се носи со европско знаменце

by fokus

Неосновани се тврдењата на претстедалот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека Законот за амнестија ќе се носи во скратена процедура со европско знаменце, велат од Министерството за правда откако Мицкоски најави дека пратениците на ВМРО ќе го напуштат Собранието ако Законот се носи со европско знаменце.

-Министерот за правда Кренар Лога уште од првиот ден, а исто така и на брифингот со медиуми кој се одржа минатата недела јасно кажа дека овој закон нема да се носи со европско знаменце и дека лично тој е против можноста од злоупотреба на европското знаме за носење на закони .

ВМРО ДПМНЕ да не зазема став на празно, кога се информирани уште од првиот дне за сите детали. Законот за амнестија е ист како оној од 2018 година, со истите кривични дела за кои не е предвидена амнестија. Тој закон беше потпишан и поддржан од ВМРО ДПМНЕ. Колку и да сака ВМРО ДПМНЕ да амнестира свои поранешни избрани и именувани лица, таков закон нема да има, се вели во реакцијата на Министерството за правда.

Поврзани новости