Милатовиќ: Сигурен сум дека нема да ги разочарам граѓаните

by Fokus

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, кој во неделата убедливо го победи Мило Ѓукановиќ на претседателските избори вели дека е свесен за својата одговорност и сигурен дека нема да ги разочара граѓаните. Тој во интервју за Танјуг посочи дека на Црна Гора и треба стабилна влада.

„Во неделата имавме историски важен ден за Црна Гора, конечно го заменивме симболот на претходниот режим кој владееше со Црна Гора претходните 30 години и ја отвори вратата за нова ера на демократски и економски развој во земјата“, рече Милатовиќ.

Предизвиците се големи и, како што рече, земјата треба да се помири.

„Само во неделата навечер реков дека ова е победа на помирена Црна Гора, бидејќи господинот Ѓукановиќ премногу ја подели Црна Гора, непотребно и прецизно ја подели Црна Гора на тие поделби и владееше толку долго. Затоа приоритет број еден во внатрешна смисла на нашата политика е помирување“, истакна Милатовиќ.

Приоритет во надворешната политика се евроинтеграциите, рече Милатовиќ и оцени дека во наредниот петгодишен мандат заедно со Владата на Црна Гора, која конечно треба да биде политички стабилна по вонредните парламентарни избори, ќе се добие дополнителна стабилност, која ќе биде неопходен за влез на Црна Гора во ЕУ.

А потоа да ги продолжиме сите оние реформи што некаде ги почнавме, а кои се однесуваат на подобрување на животниот стандард на граѓаните и борба против организираниот криминал и корупцијата“, рече Милатовиќ.

На прашањето дали очекува по вонредните избори „Движењето Европа Сад“ да го добие третото ниво на власт, односно премиерската функција бидејќи во Подгорица освои најмногу гласови, а потоа граѓаните му дадоа најголема доверба како кандидат на тоа движење на претседателските избори и дали ќе се појави во коалиција или самостојно, Милатовиќ рече дека се уште е рано да се зборува за парламентарни избори.

На прашањето дали може да им вети на граѓаните дека нема да ги разочара, Милатовиќ изјави дека граѓаните веќе ги знаат моралните принципи зад кои стои и сите вредности што ги промовира.

„Мислам дека токму од тие причини добив толку висока поддршка од граѓаните, на што сум многу горд, но тоа е голема одговорност и токму од позицијата претседател на државата сакам да биде и кохезивен и корективен фактор, па сигурен сум дека нема да ги разочарам“, рече новиот претседател на Црна Гора.

 

Поврзани новости