Столтенберг за Путин: Тој го постигна спротивното од неговите воени цели

by Fokus

Рускиот претседател Владимир Путин го постигна спротивното од неговите воени цели во Украина со започнувањето на „историскиот“ пристап на Финска во НАТО, кој ќе биде финализиран денеска, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесува Ројтерс.

„Наведената цел на Путин да ја нападне Украина беше да има што е можно помалку НАТО“, изјави тој за новинарите во седиштето на алијансата во Брисел, говорејќи неколку часа пред Финска официјално да стане нова членка на воената Алијанса.

„Тој го постигна токму спротивното. Финска ќе стане денес, а наскоро и Шведска ќе стане полноправна членка на Алијансата“, рече Столтенберг.

Подоцна во вторник, НАТО треба да одржи церемонија во своето седиште за да го одбележи пристапувањето на Финска.

Руската инвазија на Украина во февруари минатата година ги принуди Финска и соседна Шведска да аплицираат за членство во НАТО, напуштајќи ја децениската заложба за воена неутралност.

Финска дели 1.300 километри граница со Русија, што значи дека границата на НАТО со Русија приближно ќе се удвои, а Москва вети дека ќе ги зајакне своите сили во пограничните региони.

Одговарајќи на последните најави од Москва, Столтенберг рече дека НАТО постојано ги оценува своите позиции, одржува повеќе вежби и има поголемо присуство во нордискиот регион.

Тој, исто така, го минимизираше ветувањето на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

„Досега не видовме никакви промени во нуклеарното држење на Русија што би барало какви било промени во нашата позиција, но ќе останеме внимателни, внимателно ќе следиме што прават тие и ќе ги преземеме неопходните чекори за секогаш да се осигураме дека имаме веродостојни средства за одвраќање за сите наши сојузници“ рече Столтенберг.

 

Поврзани новости