Мичел му порача на Мицкоски да покаже јасен став и да ги повика граѓаните да гласаат

by fokus 19:25
19:25

Да биде јасен во однос на претстојниот референдум и да ги орхабри македонските граѓани да излезат и да гласаат, му порача денеска помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан  Мицкоски.

Мичел по средбата со премиерот Зоран Заев денеска во изјава за медиуми пред Владата напомена оти САД ја гледаат Македонија како важен пријател и партнер и нагласи оти земјата е пред историска шанса да продолжи да чекори на патот кон целосно интегрирање во НАТО и ЕУ.

- Advertisements -

Тој, денеска посочи дека во Скопје меѓу другите имал средба и со лидерот на опозицијата и му ја пренел истата порака која што им ја пренел и на другите соговорници.

– Денеска истата порака ја пренесов до сите Македонци со кои се сретнав. Македонија долго беше на патот кон западот и сега е време сите Македонци да го искористат своето демократско право, да бидат одговорни да гласаат за оваа историска можност. Сега е време да го кажете своето мислење, рече Мичел.

На прашањето што доколку референдумот не успее, Мичел рече оти не сака да шпекулира и додаде дека одлуката за иднината на земјата е во рацете на македонските граѓани. Тој истакна оти Договорот од Преспа не бил лесен ниту за Македонија, ниту за Грција.

Поврзани новости