Мажи фатени со скенер за археолошки истражувања и лопати на армискиот полигон Криволак!

by Fokus

Три лица биле лишени од слобода во саботата, откако биле затекнати во армискиот полигон Криволак, во блзинина на Неготино, опремени со скенер за вршење археолошки истражувања, металдетектори и алат за вршење ископ.

Како што информираат од СВР Велес, тие биле приведени, а по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

-На 14.04.2024, полициски службеници од ОВР Неготино ги лишиле од слобода Б.А.(49) од с.Никуштак, општина Липково, Р.М.(49) од с.Вакуф, кратовско и Б.А. (36) од с.Орланци, скопско.

Од припадници на армијата тие биле затекнати со патничко возило „сеат алхамбра“ со скопски регистарски ознаки во армискиот
полигон Криволак.

При преглед во возилото биле пронајдени металдетектори и скенер за вршење археолошки истражувања и алат за вршење ископ. По
целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава- известија од СВР Велес.

Инаку, армискиот полигон Криволак е еден од најголемите центри за воена обука во Југоисточна Европа. Се простира на површина од над 22.000 хектари и функционира повеќе од пет децении.

Вики Клинчарова

Поврзани новости