Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ  како најкриминална партија во Европа нема кредибилитет да зборува за корупција

by fokus 23:04
23:04

ВМРО-ДПМНЕ  како најкриминалната партија во Европа има најмалку кредибилитет да зборува за корупција и за борба против корупција, вели министерот за правда Бојан Маричиќ во гостување на телевизија Канал 5.

-Тие и нивните поранешни функционери направија се во изминатите четири години да ја попречат правдата на секој можен начин, но ние како Влада секој меѓународен извештај ги земаме многу сериозно и по нив постапуваме, конкретно оној на ЕУ посочи дека имаме напредок во борбата со корупцијата и по тоа постапуваме. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ  е осуден за виока корупција, голем дел од поранешните функционери се осудени за корупција или се водат судски процеси на барање на најкриминалната партија во Европа нема да поднесам оставка, бидејќи владата овозможи да се усвои законот за Обвинителство со што продолжија случаите  на висока корупција и да добијата судска разврска, веќе опвозможивме пристапување кон ветингот и веќе има 16 судии кои се разрешени, очекуваме и обвинителството да ја проевери работатат на обвинителите за да и таму има прочистување, воведобме министество кое ќе се бори директно против корупцијата донесовме закон и воспоставивме ДКСК независна од владата а во врме на вмро не знаевме ни дека постои таква комисија, рече тој.

- Advertisements -

Поврзани новости