Лука Модриќ останува уште една сезона во Реал

by Fokus

Лука Модриќ се согласил да го продолжи договорот со Реал Мадрид на уште една сезона. Ова на Твитер го објави Фабрицио Романо, најпознатиот светски стручњак за трансфери. Тој тврди дека целата документација е готова и дека Реал за неколку дена и официјално ќе го објави продолжувањето на соработката со Модриќ.

Модриќ во септември полни 38 години, па како и последните години ќе добие само една нова сезона од договорот. Во Реал е од 2012 година кога беше купен од Тотенхем за 35 милиони евра. Оттогаш, тој одигра 480 натпревари за клубот, постигна 37 и постигна 77 гола. Играјќи за Реал освои три шпански и пет европски титули и Златната топка.

Романо тврди дека 37-годишниот Модриќ и Реал ги договориле сите детали од договорот кој ќе трае до јуни 2024 година и дека капитенот на хрватската репрезентација одбил голема понуда од Саудиска Арабија бидејќи сака да заврши неговата кариера во Мадрид.

Модриќ доби понуда од Саудиска Арабија, од која ако ја прифатеше ќе заработуваше 40 милиони евра по сезона. Во Мадрид, како и досега, ќе добива 21,8 милиони евра годишно бруто. Бензема е вториот најплатен играч на Реал со 24 милиони евра бруто, а најплатен останува Еден Азар, кој за седење на клупата добива 31,25 милиони евра годишно.

Поврзани новости