Лина Ѓорческа скокна 30 позиции на ВТА листата

by Fokus

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа има голем прогрес на најновата ВТА тениска листа која е објавена денеска.

Таа се закити со титулата од фјучерсот во Куршумлиска Бања, па се искачи за 30 позиции на листата и сега е на 186. место.

Со тоа се доближи на само 16 места до својот најдобар ранкинг во кариерата – 170. место, на кое беше во 12 јуни 2017 година.

Во последните два месеца, Ѓорческа има прогрес од цели 69 позиции.

Ова беше прва титула за Ѓорческа во 2023 година, вкупно 13-та во кариерата.

Поврзани новости