ЛГБТ-заедницата на Зврлевски му пушташе звуци од кршење на прозорци

by Фокус 13:46
13:46

Необично и симболично, со звучници од кои излегуваше страшен звук на кршење прозорци, активистите за правата на ЛГБТ-заедницата во Македонија и денеска, втора недела по ред протестираа пред Јавното обвинителство во центарот на Скопје поради сите нерешени случаи на насилство врз ЛГБТ-заедницата во последните две години.

Покрај звукот на кршење на прозорци активистите преку озвучувањето уште еднаш прашаа до кога ќе трае истрагата за овие случаи.

- Advertisements -

Минатиот четврток активистите од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија легнаа пред обвинителствтоо во црни, мртовечки вреќи предупредувајќи што може да се случи доколку полицијата и обвинителството и понатаму не реагираат на насилството од омраза, како минатомесечниот напад во кафулето „Дамар“, каде ЛГБТ-центарот го славеше својот втор роденден.

Активистите упатија порака и до јавниот обвинител Марко Зврлевски. Тие го прашаа како тој и неговото семејство би се чувствувале кога вакви напади би се извршувале врз него, врз членовите на неговото семејство и врз неговиот имот.

Поврзани новости