Курц го пречекаа со погрешно знаме

by fokus 10:39
10:39

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска беше пречекан со погрешно знаме на официјалната церемонија на дочекот пред Владата, пренесува „Сакамдакажам.мк“

Место австриско, на јарболот до Курц имаше латвиско знаме.

- Advertisements -

(Латвиско знаме)

Знамињата на двете земји се слични, црвено со бела лента на средина, со тоа што австриското е поделено на три еднакви делови, а во латвиското белата лента е потесна.

Грешката била забележана од австриските новинари.

ФОТО – САКАМДАКАЖАМ

Поврзани новости