Критики за европските лидери – проповедаат намалување на штетните гасови, а патуваат со приватни авиони

by Fokus

Соопштувајќи им на граѓаните амбициозни пакети мерки дека сакаат да ја направат Европа климатско неутрална до 2030 година, лидерите на Европската унија не бегаат од користење приватни авиони за бројни службени патувања, пишува Јутарњи лист.

Згора на тоа, според патните налози видени од Политико, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел користел приватен авион за дури 72 од неговите 112 службени патувања.
Иронијата не може да биде поголема ако се има предвид дека меѓу патувањата на шефот на Европскиот совет со приватен авион се и климатските самити во Египет и Глазгов, каде што Мишел на учесниците им ја истакна потребата од „одлучни и амбициозни мерки во борбата против климатските промени“.

„Климата држи пиштол до нашите храмови“, рече тој од египетското одморалиште Шарм ел-Шеик, каде што се одржа COP27 во ноември.

Учесниците, за разлика од лидерите на Европскиот совет, поради природата на самата конференција, се погрижија да патуваат во Египет на поеколошки начин со комерцијални летови.

Вреди да се напомене дека во приватниот авион за Египет му се придружи и шефицата на Комисијата Урсула фон дер Лајен, која ретко успева да користи поеколошки превозни средства поради презафатениот распоред, како што објасни нејзиниот портпарол Ерик Мамер.

„Треба да се нагласи дека Мишел и Фон дер Лајен патувале со своите тимови во еден авион, поради што се обиделе да го оптимизираат патувањето и да го намалат јаглеродниот отпечаток според околностите“, се наведува во објаснувањето.

Според податоците на невладината организација Transport & Environment, приватен авион испушта два тони јаглерод диоксид на час лет, што значи дека двајцата лидери на ЕУ, според конзервативната проценка, ќе испуштаат дури 20 тони CO2 за време на петчасовното патување до египетското одморалиште Шарм ел Шеик.

За споредба, просечниот Европеец испушта само седум тони јаглерод диоксид годишно.

Поврзани новости