Коѕијас: Александар Велики докажа дека треба да ги сечеме Гордиевите јазли

by Fokus

Убеденост дека до јуни ќе се реши прашањето за името, изразува шефот на грчката дипломатија во интервју за Ројтерс и вели дека решението е во интерес и на Грција и на регионот.

– Во животот, Александар Велики докажа дека треба да ги сечеме Гордиевите јазли. Во еден момент, треба да завршиме со такви прашања – вели Никос Коѕијас во интервјуто за Ројтерс, јавува дописникот на МИА од Атина, а изразува и оптимизам дека решение може да има до јуни, објаснувајќи дека тоа е во интерес на сите.

– Сакаме да го решиме. Тоа е во наш национален интерес и во интересите на регионот, за стабилност, безбедност и економски раст – вели Коѕиас за Ројтерс и додава дека постои нов моментум по промената на власта кај нас, а ја споменува и нацрт спогодбата што Грција ќе ѝ ја достави на Македонија.

Поврзани новости