„Клоца“ од Харадинај за заменикот министер кој беше уапсен поради примање поткуп

by fokus

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го разреши од должност заменик министерот за регионален развој Муса Цена, кој беше уапсен во саботата под обвинение за примање мито и злоупотреба на службената должност, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај објави дека „ослободувањето од должноста“ на Цена, кому вчера му беше одреден 30-дневен притвор, е направено со цел „да им се даде простор на надлежните органи да гонат и судат непристрасно“.

– Денеска го ослободив од должност заменик министерот во Министерството за регионален развој, Муса Цена. Одлуката е донесена врз основа на сомнеж дека делото е сторено во текот на неговиот активен мандат. Ги повикувам органите на редот и правдата да ја вршат работата одговорно во секоја ситуација. Ослободувањето е направено за да им се даде простор на органите на редот и правдата да гонат и судат непристрасно, напиша Харадинај на Фејсбук.

Покрај Цена, кој е именуван за заменик-министер од партијата на Харадинај, Алијансата за иднината на Косово (ААК), за истото кривично дело – примање поткуп и злоупотреба на службената должност – се уапсени уште едно службено лице на општина Ораховец и еден сопственик на приватна компанија.

Поврзани новости