Партијата на Зелените во ЕУ: Огромните напори вложени од македонска страна...

Партијата на Зелените во ЕУ се огласи преку соопштение со поддршка за отворањето пристапни преговори со Македонија во октомври, ден по посетата на Доналд...

Капитенот Ѓорѓиев: Леле луѓе што направивме!

Одбојкарската репрезентација на Македонија вчера ја оствари и втората победа на Европското првенство откако вечерва го совлада домаќинот Словенија. Капитенот на нашата селекција, Никола Ѓоѓриев...

Кривична за кумановец кој со фалсификувана диплома предавал математика

Жител на Куманово заработи кривична пријава поради сторено кривично дело „фалсификување исправа“, пренесуваат од МВР. „СВР-Куманово до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава број...

Три активни пожари во регионот на Скопје, еден локализиран

Противпожарната единица од Скопје информираше дека активни се три пожари а екипите успеало да го локализираат пожарот кај Бардовци, каде горело стрниште сува трева. Како...

Позната причината за минатогодишниот катастрофален пожар во Грција

Комбинацијата од висока температура, ниска влажност, силен ветер и топографијата на областа биле причина шумскиот пожар во регионот Атика минатата година, да заземе неконтролирани...

Преслушани 25 „бомби“ за „Монструм“, судењето продолжува на 4 октомрви

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, познато како предмет „Монструм“ на СЈО, продолжува на 4 октомври, откако на...

Продолжен притворот за Јанева за уште 30 дена

Кривичниот суд денеска и го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за уште 30 дена. Таа се наоѓа во притвор во истражниот...

Најважна мисија е да ја задржиме дома генерацијата што доаѓа, смета...

Нашата најважна мисија е да ги задржиме младите таленти, генерацијата што доаѓа – дома. Градењето sидови нема да помогне, порача денеска шефот на дипломатијата...

Oсмани: Ќе ја платам казната иако јасно се гледа дека возилото...

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се...

За бесплатна инвертер клима ќе треба да ја предадете печката на...

Секој граѓанин кој ќе сака да добие сто-постотна субвенција за замена на печката на дрво со високо ефикасен инвертер ќе потпише договор со општината...

Владата за истрагата против Рашковски: Не ги коментираме одлуките на правосудните...

Oбвинителството за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека е отворен предмет и се постапува во врска со случајот со спорниот тендер за набавка...

Шилегов: Не ја сфаќајте сериозно опозицијата

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска ги коментираше обвинувањата од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје дека наводно има во план да...

(ФОТО) Ново „откритие“ во Охридското Езеро, охриѓани предлагаат да се направи...

По низата работи кои беа пронајдени во Охридското Езеро во изминатиот период, денеска нуркачите од тимот „Акватек“ со ново „откритие“ - мијалник на дното...

Рашковски е под истрага во Обвинителство за набавката на радарскиот систем

Oбвинителството за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека е отворен предмет и се постапува во врска со случајот со спорниот тендер за набавка...

Филипче: Нема логика да се крене рака на здравствен работник кој...

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска протестираше заедно со медицинските лица, кои го кренаа гласот поради последните напади на лекарите низ болниците во Македонија. „Со...

Свесни сме дека и наши колеги имаат некоректен однос кон пациентите,...

Белите мантили излегоа денеска на најавениот протест против насилството врз здравствените работници во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари. Здравствените работници преку...

„Бомба“ во „Монструм“: Јанакиески вели дека рибарот е убиен затоа што...

Со преслушување на снимени разговори, во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи новото рочиште за судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на...

Скопјанец хоспитализиран откако со мотор паднал во Вардар

Вчеравечер, 28-годишен скопјанец бил хоспитализиран во Клинички центар откако со својот мотор паднал во реката Вардар. „На 17.09.2019 во 20.30 часот,  на кејот на реката...

Фетаи: Борбата за правда продолжува

„Борбата за правда продолжува“ кажа кусо обвинителката Фатиме Фетаи на влегување во Кривичниот суд каде претпладнево треба да се одржи ново рочиште за предметот...

Вашингтон Пост: Бизнисмен од Северна Македонија ја хакнал фејсбук страната „Ветераните...

Бизнисмен од Северна Македонија ја киднапирал фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ каде поранешните американски служби го советувале претседателот на САД, Доналд Трамп, разговарале за...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ