Палмер за Македонија: Би сакале да и помогнеме на земјата да...

САД се надеваат дека Европскиот совет на 16 октомври ќе донесе одлука за отпочнување на пристаните преговори со Северна Македонија, изјави новоименуваниот американски специјален...

Шилегов за „Рекет“: Мене ако ме прашате јавното обвинителство требаше да...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ја критикува неажурноста на јавнотото обвинителство и на судовите во случајот „Рекет“. Според него недостасувала брзина во водењето...

Одбојкарската федерација: Може да се тагува, но не премногу

Две победи над Белорусија и над Словенија, блескав сет против Русија, пораз во нијанси од Финска, објективно слаб натпревар против Турција. Македонските одбојкари тагуваат...

Милошоски: Убавата Елвана ќе добие 11.000 евра од КИЦ за 45...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, бара оставка од директорката на КИЦ, Сермине Пурини од ДУИ, која, како што вели, лесно троши буџетски пари од Министерството...

Радев: Евроинтеграцијата на Македонија не може да биде на сметка на...

Бугарија треба да ја поддржува Северна Македонија во евроинтеграцијата, но не на сметка на бугарската историја и идентитет, кажал претседателот Румен Радев на средба...

„Талир 2“ и „Тарифа“ продолжуваат со старите обвинители од СЈО

Во Кривичниот суд денеска продолжуваат судењата за предмети на СЈО и тоа со сатрите обвинители. Па така, на рочиштето за случајот „Талир 2“ треба...

Пад на температурите и врнежи од дожд

Времето ќе биде променливо облачно и значително посвежо со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието...

Во Собранието почнува расправата за ребаланс на Буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на Буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот е точка на дневен...

Турција ни ја прекина одбојкарската бајка

Одбојкарската репрезентација на Македонија сепак нема да игра во осминафиналето на Европското првенство, откако денеска Турција не одигра во наша корист. За Македонија да се...

Димитров до Николовски: Обидот со лаги да ме извалкате или да...

Да не влегуваме во спротивставувања и надмудрувања зашто нема да направиме добро. Добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ е преважно прашање. Го...

Активен пожар во Петровец

Активен пожар вечерва има во селото Коњаре, Општината Петровец, информираат од Противпожарната единица од Скопје. – Пожар во село Коњаре, Општина Петровец. Работиме на терен....

Во Белград заеднички патроли на кинески и српски полицајци

Во Белград од денеска почнаа заеднички патроли на кинески и српски полицајци кои меѓу другото, треба да олеснат престој во Србија на кинески туристи. Заеднички...

Беговиќ: Граѓаните да се едуцираат дека докторите не се семоќни

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео надзор) во сите здравствени установи, граѓаните да се едуцираат за улогата,...

Уапсен човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот во...

Украинските безбедносни сили го уапсија човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот „Метро“ во Киев, објавија украински медиуми. „Полицијата го уапси напаѓачот“, се...

Вооружен човек се заканува дека ќе го разнесе мостот во Киев

Едно лице се заканува дека ќе го разнесе мостот во Киев, каде што се наоѓа метро станицата. – Тој почна да пука, изјави началникот на...

Анѓушев, Царовска и Адеми се запознаа со швајцарскиот систем за учење...

Швајцарскиот систем за учење преку работа, кој се спроведува преку 15 години денеска во Берн им беше презентиран на вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Ленче Ристоска ќе го застапува „Талир 2“

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески,  обвинителката Ленче Ристоска ќе го застапува предметот на СЈО  „Талир 2“ пред Кривичен суд. Судење за „Талир...

Партијата на Зелените во ЕУ: Огромните напори вложени од македонска страна...

Партијата на Зелените во ЕУ се огласи преку соопштение со поддршка за отворањето пристапни преговори со Македонија во октомври, ден по посетата на Доналд...

Капитенот Ѓорѓиев: Леле луѓе што направивме!

Одбојкарската репрезентација на Македонија вчера ја оствари и втората победа на Европското првенство откако вечерва го совлада домаќинот Словенија. Капитенот на нашата селекција, Никола Ѓоѓриев...

Кривична за кумановец кој со фалсификувана диплома предавал математика

Жител на Куманово заработи кривична пријава поради сторено кривично дело „фалсификување исправа“, пренесуваат од МВР. „СВР-Куманово до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава број...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ