СЈO: Нема ништо спорно во барањето притвор за Грујовски, судот прави...

Специјалното јавно обвинителство тврди дека барањата за притвор и мерки за претпазливост за осомничените во случајот „Тврдина" ги содржат сите потребни елементи, но Кривичниот суд...

Фали го Дојран, бањај се во Грција

 Летово во Дојран, капење и сончање само покрај базен Пишува: Вики Клинчарова Ако сте планирале летниот одмор годинава да го поминете покрај Дојранското Езеро, подгответе се...

Контра-герила: „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција!“

На автопатот кон Грција денеска се појавија транспаренти против Шарената револуција. „Пријатен престој во Грција, Шарена револуција” пишува на големo платнo, за коe се...

Кој е Васил Евдокимов, директорот на фирмата што сака да го...

Компанијата Балкан Петролеум деновиве најави дека има намера да го купи македонскиот нафтен гигант Макпетрол. Интересно е што оваа компанија е основана на 28 мај...

Компанија основана пред десетина дена испрати понуда за купување на Макпетрол

Нафтениот гигант Макпетрол потврди дека до компанијата стигнала понуда за преземање од фирмата „Балкан петролеум“. Фирмата понудила да ги купи акциите на Макпетрол за цена...

Судот ги одби мерките за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Основниот суд Скопје 1 предмалку соопшти дека не го прифаќа барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување на мерки за претпазливост за осмничените во...

(ФОТО) „Ја мирисаме правдата, ќе направиме се за да ја...

Шарените револуционери денеска преку боење на целата улица пред Собранието ја потсетија власта дека има уште осум дена за исполнување на барањата кои ги...

ГАЛЕРИЈА: Парализираното куче Ото од Велес замина за Франција!

Цели три месеци Ото беше затворен во една просторија, додека не се собраа средства да му се купи количка за кучиња со инвалидитет, која помага при дрвижењето. За првпат во февруари годинава, Ото, после неколку месеци излезе на прошетка, а вчера пристигна во новиот дом во Франција!

Вељановски: Време е да преминеме кон „нордискиот” менталитет

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска се обрати на Третата пленарна сесија на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна...

СЈО побара притвор за Талески и Грујовски

Откако Иванов ја повлече аболицијата, Специјалното јавно обвинителство се врати на работа онаму кај што застана. Од СЈО денеска побараа притвор за битолскиот градоначалник Владимир...

Шарените потсетија: Имате уште 9 дена!

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со герила акција потсетија на својот ултиматум и на раскрсницата во близина на СЈО испишаа голема „деветка”, колку што...

Почна процедурата за утврдување на уставноста на СЈО

По осум месеци од поднесувањето на иницијативата за уставноста на СЈО,  Уставниот  суд реши да се произјасни за предметот. Тој е веќе доделен кај судија...

Граѓаните пак ќе плаќаат по 250 денари за електронски здравствени картички,...

пишува: Ирена МУЛАЧКА Повеќе од два милиони граѓани треба од свој џеб да платат нови 250 денари за обновување на електронските здравствени картички од 2011...

Анализа: Зошто Иванов мора да замине, а Уставен да се изјасни...

Љубиша Арсиќ Што го прави Иванов зрел за заминување од функцијата? Тоа што при аболицијата го има прекршено Уставот и законите. А според правилата, ако...

ФЗОМ: Граѓаните знаат дека здравствените картички имаат рок на траење

Откако деновиве излезе информација дека над 46 илјади граѓани до крајот на годината ќе треба да доплатат за обновата на здравствените електронски картички со...

Кочо Андоновски: Телеграмата со сочувство за Орландо од Заев е храбар...

Кочо Андоновски, програмски директор во ЛГБТ центарот за поддржка во Македонија, вели дека му симнува капа на лидерот на СДСМ, Зоран Заев затоа што...

Министерот за образование: Екстерното е пример за регионот

Екстерното тестирање е пример за регионот, и нема да прекине без разлика на шпекулациите од минатата година дека нема да има екстерно тестирање, изјави...

2 400 евра казна за демонстрант на Шарената револуција

Активистот Жаре Стеваноски, еден од  најистакнатите борци на Шарената револуција во Прилеп е казнет со 2 400 евра за направен сообраќаен прекршок за време...

Груевски најави изградба на фитнес центри на отворено

Во 18 градови ширум Македонија ќе се градат фитнес зони, најави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој во моментов нема никаква функција во...

Груевски: Лидерска средба ако претходно ја знам темата и планот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевки  порача дека ќе се врати на преговарачката маса, ако претходно се подготви терен за преговори. Експремиерот вели дека претходно...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ