Каталонија ќе прогласи независност на 9 октомври

by Fokus 09:12
09:12

Каталонските лидери соопштија дека ќе прогласат независност од Шпанија на 9 октомври, откако Мадрид го одби барањето на претседателот на Каталонија за посредство во решавањето на кризата.

Најавено е дека декларацијата ќе следува по седницата на парламентот на Каталонија на која треба да биде потврден резултатот од референдумот за независност што Мадрид го прогласи за незаконски.

- Advertising -

Поврзани новости