Кандидат за градоначалник почина на денот на избори во БиХ

by Фокус 18:32
18:32

Доктор Мирсад Пецо, кој беше кандидат на Партијата за демократска акција (СДА) за градоначалник на Травник, почина денеска во болница од последиците на коронавирусот.

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина не може да потврди како ќе постапат во овој случај бидејќи сe уште официјално не добиле потврда за смртта на кандидатот.

- Advertisements -

Општинската изборна комисија на Травник не можеше да коментира што следи според Изборниот закон на БиХ, бидејќи ова е прв случај на смрт на кандидат за градоначалник на денот на локалните избори.

Поврзани новости