Јуратовиќ: Синдикатите мора поорганизирано да ги штитат работничките права

by Фокус 20:32
20:32

Пратеникот во Германскиот парламент и долгогодишен синдикалец, Јосип Јуратовиќ денеска им порача на македонските синдикати дека мораат да дејствуваат обединето и поорганизирано за да ги заштитат работничките права.

-Ако синдикатите на први мај не организираат протести или паради, тоа е исто како црквата да не го слави Божик, рече Јуратовиќ и додаде дека во земјите кои се полни со патриотизам, тој патриотизам толку далеку стигнува што половина луѓе би ја напуштиле оваа земја кога би можеле.

- Advertisements -

Јуратовиќ истакна дека многу време се губи со неважни прашања, а младите во Македонија се во катастрофална ситуација, без каква било перспектива.

Поврзани новости